Verkkokumppanuus on Valon ja Veikkauksen yhdessä kehittämä yhteistyömuoto seuroille. Verkkokumppanuuspelaamisella tarkoitetaan Veikkauksen pelien pelaamista sähköisesti niin, että verkkokumppaniseura saa pelatuista peleistä suoran palkkion. Verkkokumppanuuden tavoitteena on auttaa seuraasi varainhankinnassa, viestinnän kehittämisessä sekä vastuullisuuden edistämisessä osana seuran toimintaa.

Verkkokumppanuus tuo lisätuloja seuran kassaan ilman investointeja tai suurta työmäärää. Seuran on ainoastaan asennettava nettisivuilleen verkkokumppanuusbanneri ja ohjattava seuraväkeään, urheilijoitaan, tukijoitaan ja fanejaan pelaamaan Veikkauksen pelinsä jatkossa verkkokumppanuuslinkin kautta.

Tarkoitus ei ole haalia suurta määrää uusia pelaajia ja kasvattaa pelaajien panoksia, vaan ohjata jo valmiiksi Lottoa, Kenoa, urheilupelejä ja muita Veikkauksen pelejä pelaavat pelaajat pelaamaan pelinsä seuran verkkokumppanuussivujen kautta.

Verkkokumppanuus toimii tietokoneella ja mobiililaitteilla.

Voi pelata Veikkauksen pelejä vieressä olevan bannerin kautta ---------------->